Historie

Sv. EUSTACH byl dříve

Kult sv. EUSTACHA, jako patrona myslivců byl k nám zaveden již v 16. století, zatímco legenda o sv. HUBERTOVI až v 18. století.

Eustach byl původně římský vojevůdce Placidus, žil v 1. stol. n.l. a byl zuřivým pronásledovatelem křesťanů, ale jen do doby, než se mu zjevil na lovu jelen s ukřižovaným mezi parožím. Úplně stejně jako později synu vévody Bertranda z Aguitanie...

Dne 20. září v roce 118 n.l. byl naopak zase Eustach umučen i s manželkou a dětmi pro vyznávání Krista, možná že i svými předchozími vojáky. Jeho památka je uctívána římskokatolickou církví právě 20. září, v čase jelení říje. (Avšak ten den najdeme v dnešních kalendářích Olega a ne Eustacha, jako 3. listopadu Huberta.)

Nicméně je v naší zemi hodně a hodně kapliček zasvěcených patronu myslivců sv. Eustachovi. Možná, že těch hubertovských není více. Již v roce 1697 založil „landjágr“ Rayman známou kapličku sv. Eustacha poblíž křivoklátského hradu.

A komu myslíte, že je zasvěcena kaple na lovecké zámku Ohrada v myslivecké muzeu v Hluboké nad Vltavou? Ne Hubertovi, ale Eustachovi!

Také Schwarzenberští myslivci, kteří založili v roce 1692 vůbec první organizaci myslivců v Čechách si říkali Myslivecké bratrstvo sv. Eustacha. V Římě se nachází chrám, vystavěný v 9. století k poctě sv. Eustacha. Také v českém jazyce byla legenda o sv. Eustachovi zpracována dříve než o sv. Hubertovi.

Legenda o sv. Eustachovi - církevní svátek 20. září - www.youtube.com/watch?v=MqulfIinFRQ

 

Zajímavé odkazy :

 

https://www.hrady.cz/wnd_show_pic.php?picnum=151938

 

https://myslivost.wz.cz/2pamatky.html

 

https://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=4602

 

https://www.dumknihy.cz/schwarzenberske-lovecke-bratrstvo

 

rodopisna-revue-online.tode.cz/2011-2_soubory/11-13_niky.pdf

 

projekt-eu-pokr-2.unas.cz/mys/historie/text-vyvoj.pdf

 

https://www.romeartlover.it/Vasi113.html

 

 

 

Velice zajímavý odkaz na web o autorovi historických faktů o Mysliveckém bratrstvu Svatého Eustacha

https://www.kohoutikriz.org/priloha/niken.php